Na tegoroczny urlop, jako cel podróży wybrałam Sycylię. Już od dłuższego czasu marzył mi się powrót do Włoch i tych specyficznych klimatów, jakie poznałam będąc na wakacjach w Rzymie. Cały 7 – dniowy wyjazd organizowałam sama – od przelotów, dojazdów, wycieczek przez plan zwiedzania, na jedzeniu kończąc. Wiem już co nieco jak ta wyprawa może wyglądać, na co zwrócić uwagę i jak ogarnąć taką podróż na własną rękę, dlatego chciałabym się tym podzielić. Może komuś z Was znacząco ułatwi to podjęcie decyzji o wyprawie na Sycylię i uprości samą przygodę z tą włoską wyspą.
Spis treści
Katania w 3 dni - plan zwiedzania i mapa
Katania w 3 dni - plan zwiedzania i mapa
Moja podróż rozpoczęła się 1 września w Krakowie, skąd jest bezpośredni lot liniami Wizzair na lotnisko w Katanii. Bilety kupowałam ponad miesiąc wcześniej, ale dzień przed wylotem widziałam jeszcze wolne i to nawet w niższej cenie (ok 100zł). To, co tu piszę nie jest regułą i ciężko przewidzieć ceny i obłożenie lotów w każdym innym terminie. Mój pobyt trwał dokładnie tydzień, ale plan obejmował również zwiedzenie innych miast mając bazę wypadową właśnie w Katanii. Tak jak lot do poszedł bezproblemowo, tak powrotny miał duże opóźnienia. Finalnie wyszłam z mieszkania o 11 a u siebie byłam na 21. Lotnisko w Katanii niestety nie jest duże i brak tam ławek, więc nie jest zbyt przyjazne, ale przynajmniej sam lot trwa tylko 2,5h.
Katania w 3 dni – dodatkowa rada
Dodam jeszcze, że wszystkie telefony, smsy oraz Internet działają na Sycylii według naszej, standardowej taryfy. Polecam jednak na wszelki wypadek pobrać sobie mapę Google w wersji offline oraz aplikację Obiektyw Google z językiem polskim i włoskim do obsługi offline (przydaje się w muzeach, restauracjach do szybkiego tłumaczenia tekstu czy menu ze zdjęcia). Wbrew pozorom na Sycylii po angielsku można się nie dogadać, a wątpię, że każdy z nas zna włoski.
Dojazd z i na lotnisko
Jeśli nie planujecie zapłacić około 15 – 30 euro za transport z lub na lotniska z centrum taksówką to polecam Wam wybrać komunikację miejską. Autobusy linii ALI (Airport Line) kursują co 20 – 30 minut z miejsca oznaczonego na poniższej mapce:
Cena biletu to 4 euro. Można go kupić u kierowcy wyłącznie za gotówkę (najlepiej odliczoną kwotą), w automacie lub kasie biletowej (jeśli jedziemy z dworca na lotnisko). Bilet należy skasować po wejściu do autobusu. W drogę z miasta na lotnisko wygląda to dokładnie tak samo. Poniżej oznaczam miejsce w centrum skąd odjeżdża autobus. Nie ma możliwości dojazdu czy zakupu biletu innymi liniami. Taką usługę ma w ofercie tylko miejski autobus (Etna czy Interbus nie mają w sprzedaży biletów na linię miasto – Airport).
Zwiedzanie Katanii – gdzie szukać noclegu
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że 3 dni (standardowo Wizzair ma loty co 3 lub 7 dni na trasie Kraków – Katania) to aż nadto, aby wszystko zobaczyć na spokojnie i wczuć się w klimat miasta, posmakować lokalnych specjałów. Co innego, jeśli tak jak ja macie w planie odwiedzić pobliskie miasta. Wtedy ilość chodzenia i mnogość punktów do zobaczenia może mocno dać w kość.
Gdzie szukać noclegu w Katanii? Najlepszą opcją (zapewne też najdroższą) jest wybór noclegu jak najbliżej centrum, mimo że jest tam wciąż tłoczno i głośno. Z własnych obserwacji wiem, że w tych dalszych rejonach też tak jest. W centrum jest natomiast blisko na dworzec, do każdego zabytku, można bez stresu wracać po zmroku i delektować się urokiem miasta. Dodam małe wyjaśnienie: mimo że ogólnie czułam się w Katanii bezpiecznie to wchodząc w dzień w dalsze uliczki miałam poczucie niepewności i dyskomfortu. Więcej na ten temat wyjaśniam we wpisie: 21 rad przed wyjazdem do Katanii i na Sycylię – musisz to wiedzieć!
Plan zwiedzania Katanii – mapa
Tu będzie zwięźle i na temat. Kto widział wpis: Sandomierz w jeden dzień – plan wycieczki, ten wie, że lubię konkrety podczas zwiedzania. Nie jestem w stanie stworzyć ścieżki chodzenia od punktu do punktu, ponieważ każdy z nas będzie startował w innym miejscu, ale zostawiam mapę z oznaczeniem wszystkich najważniejszych atrakcji oraz krótkie opisy. Co więcej dodam, że przy chodzie spacerowym z przystankami na przekąski bez problemu obejdziecie wszystko w 3, a nawet 2 dni.
Ważna uwaga: w wielu miejscach w godzinach między 12 a 16 jest przerwa i nie ma możliwości zwiedzania. Trzeba brać to uwzględnić wybierając się do muzeów. Druga kwestia to zwróćcie uwagę na kwoty, jakie są nabijane na czytnik, jeśli płacicie kartą. Miałam sytuację, że były tam inne ceny i gdyby nie uważność to z konta ściągnęłoby zupełnie inną kwotę niż zakładałam.
Plan zwiedzania Katanii – opis miejsc
Przewrotnie dam podsumowanie na początku, bo doskonale przygotuje Was to mentalnie do tej podróży. Katania to ogromne miasto (największe powierzchniowo i drugie co do ilości mieszkańców na Sycylii) rozciągnięte na ponad 180km. W dawnych czasach wielokrotnie niszczone było przez trzęsienia ziemi i wybuchy Etny. Ostatnie najbardziej katastrofalne miało miejsce w 1693 roku. Obecnie wulkan jest wciąż aktywny i co jakiś czas straszy i pluje lawą (zupełnie jak w sierpniu tego roku). Katania ma swój urok i styl, na każdym kroku napotyka się zabytkowe budynki, wiekowe ruiny, monumentalne kościoły itd.. Potwierdzam jednak przeczytane kiedyś słowa, że gdyby nie wszechobecne śmieci, brud, bałagan i to, że większość budowli jest w opłakanym stanie to każde miejsce, uliczka czy skwer starszej części miasta byłaby perłą. A teraz zacznijmy zwiedzanie:
1. Castello Ursino – wejście płatne
Zamek zbudowano w latach 1239-1250 dla króla Fryderyka II Hohenstaufa. W czasach największej świetności uznawany był za twierdzę nie do zdobycia. Zamek odegrał znaczącą rolę podczas powstania chłopstwa w 1295 roku. W późniejszym czasie Castello Ursino pełnił rolę więzienia. Obecnie w zamku można podziwiać różne wystawy. Jest to jeden z nielicznych budynków, które przetrwały silne trzęsienie ziemi z 1693 roku, ale został przykryty lawą (obecnie jest odkopany, ale dookoła widoczne są magmowe skały).
2. Bazylika Katedralna św. Agaty – wejście darmowe
Katedra, która zajęła teren dawnych, rzymskich term Achillesa, po raz pierwszy stanęła w tym miejscu w latach 1078-1093, ale wielokrotnie była niszczona przez trzęsienia ziemi towarzyszące erupcjom Etny. Co ciekawe została wzniesiona przez potomka skandynawskich wikingów. Dokładnie przez hrabiego Rogera I. Jak łatwo zauważyć podczas zwiedzania wybudowano ją z bazaltu, czyli czarnej skały pochodzenia wulkanicznego i białego marmuru, ale posiada ona również kolumny skradzione z antycznego teatru rzymskiego. W środku znajduje się wiele rzeźb św. Agaty, patronki miasta, której imię nosi bazylika. Z tą postacią związana jest legenda, którą w skrócie przytoczę.
Agata przyjęła chrześcijaństwo i śluby czystości, ale wpadła w oko rzymskiemu namiestnikowi o sławie rozpustnika. Nie chciała mu ulec, więc porwali ją i torturowali, przypalali i obcięli piersi. Agata pozostała nieugięta w swojej wierze. Uznano, że jako kara z nieba za takie potraktowanie Agaty przyszło trzęsienie ziemi. Aby ułaskawić los namiestnik rozkazał wybudowanie kościół pod wezwaniem św. Agaty w Piecu lub św. Agaty w Więzieniu.
Dzięki legendzie powstał lokalny deser – Minne di Sant’Agata – piersi św. Agaty.
3. Willa Bellini – wejście darmowe
Najstarszy i najpiękniejszy park miejski w Katanii. Można po nim spacerować lub usiąść i zjeść przekąskę zakupioną w najstarszej w Katanii cukierni Savia, która mieści się tuż obok parku.
4. Universita degli Studi di Catania – wejście darmowe
Do budynku można wejść głównym wejściem i przejść się po pięknym dziedzińcu. Na parterze są otwarte sale z ekspozycjami, które warto zobaczyć.
5. Palazzio San Guiliano – wejście darmowe
Naprzeciwko Universita degli Studi di Catania znajduje się pałac San Guiliano. Jeśli tylko brama jest otwarta można tam wejść i podziwiać piękny dziedziniec. Jeden z członków arystokratycznej rodziny Paternò, zamówił budowę tego pałacu i prace nad nim ukończono w 1738 roku. Powstał według projektów Giovanniego Battisty Vaccariniego.
6. Piazza del Duomo – wejście darmowe
Ten główny plac w Katanii otoczony jest licznymi zabytkami jak ratusz Palazzo degli Elefanti (rozpoznacie go po pięknej, łukowej bramie), katedra św. Agaty, fontanny, Chiesa della Badia di Sant’Agata. Przez ten plac będziecie przechodzić niezliczoną ilość razy podczas każdego spaceru. Przecina ją Via Etnea, nad którą rozpościera się widok na Etnę.
7. Fontanna dell’Elefante – wejście darmowe
Na Piazza del Duomo znajdziemy również fontannę z charakterystycznym słoniem wykonanym z lawy i noszącym na grzbiecie obelisk. Słoń potocznie zwany jest u Liotru i stał się symbolem miasta. Uważa się że obelisk to może być nawiązanie do kultury i wypływów egipskich (to pewna teoria). Natomiast sam słoń ma nawiązywać również do tego, że setki lat temu na Sycylii żyły słonie karłowate. Szkielet takiego słonia znajdziecie na wystawie w Universita degli Studi di Catania.
8. Teatro Massimo Bellini
Jego stworzenie w obecnie prezentowanej formie zajęło prawie 200 lat. Teatr, którego budowa czy też plany powstania rozpoczęto w 1890 roku może pomieścić aż 1200 gości. Nie tylko fasada może robić wrażenie, bo sufity pomieszczeń zdobią piękne freski. Na banerach można wyczytać, co obecnie jest wystawiane w teatrze (opery, balet, sztuki aktorskie). Przed teatrem znajduje się fontanna i kawiarnie, gdzie można przysiąść, zjeść granitę i wypić kawę z dala od tłumów.
9. Basilica della Collegiata – wejście darmowe
Kościół z XVIII wieku z barokową fasadą i licznymi freskami na sufitach. Podczas całego mojego pobytu w Katanii odbyło się tam kilkanaście ślubów. Z ciekawością obserwowałam zachowanie i ubiór gości. Interesujące doświadczenie, które polecam.
10. Chiesa della Badia di Sant'Agata – wejście do kościoła darmowe, na punkt widokowy płatne
Jest to barokowa perełka zdobiąca miasto, która jest dziełem Giovanniego Battisty Vaccariniego. Oczywiście najciekawszym punktem zwiedzania tego miejsca jest możliwość wspięcia się na kopułę kościoła. Wejście jest płatne aż 5 euro, ale widok rekompensuje cenę i trud wspinaczki po krętych, wąskich schodach. Na szczycie mamy widok na panoramę miasta, ALE również na Etnę w całej jej okazałości. Uwaga na godziny otwarcia, bo jest tu przewidziana dość długa przerwa miedzy ok 12 a 16.
11. Palazzo Biscari – wejście płatne
Jest to chyba najbardziej zdobny budynek w całej Katanii, a poza tym to prywatny, barokowy pałac szlachecki. Wciąż jest zamieszkały przez potomków rodziny Biscari. Poza zewnętrznymi zdobieniami zachwycający jest również środek i jego ociekające freskami, złotem i przepychem 600 sal (w tym ta balowa), które można zwiedzić za sporą opłatą.
12. Porta Garibaldi – wejście darmowe
Miejsce, które wydaje się jakby wrotami wjazdowymi do starego miasta, ponieważ są na samym końcu jednej z dróg dochodzących do głównego placu w Katanii. Stojąc pod Porta Garibaldi w oddali zobaczyć możemy katedrę św. Agaty. Porta to brama, ale również łuk triumfalny datowany na 1768 rok. Ta charakterystyczna czarno biała budowla wykonana z lawy i marmuru została wzniesiona w celu upamiętnienia ślub króla Ferdynanda I Burbońskiego.
13. Porta Uzeda – wejście płatne
Idąc przez Piazza del Duomo nie sposób nie zauważyć XVII wiecznej bramy Porta Uzeda, które są częścią łączącą ratusz oraz muzeum diecezjalne. Swoją nazwę zawdzięcza ona Paceco Uzedy, który był jednym z promotorów odbudowy miasta po jednym z trzęsień ziemi, jakie towarzyszyły wybuchowi Etny.
14. Greek - Roman theatre – wejście płatne
Teatr antyczny, który jest ukryty, a w zasadzie osłonięty praktycznie z każdej jego strony budynkami, przez co mimo dużych rozmiarów łatwo go minąć. Są to pozostałości po teatrze, a w zasadzie dwóch (mniejszym i większym połączonych ze sobą) z ok II wieku. Uwaga: kasa biletowa znajduje się przy ulicy Vittorio Emanuele II pod numerem 266.
15. Fontana dell’Amenano
Miejsce, do którego nie sposób nie trafić, ponieważ jest tuż przy głównym placu w Katanii. Jest to najsłynniejsza fontanna na Sycylii. Rzeka, którą widać tuż pod fontanną to Amenano i jest to jedyne miejsce, gdzie jest ona widoczna na powierzchni – cała reszta płynie tuż pod katańskimi chodnikami. Fontanna powstała w 1867 roku i przedstawia młodzieńca z rogiem obfitości.
16. Benedictine Monastery of San Nicolò l'Arena – wejście darmowe
Zabytek, który zrobił na mnie spore wrażenie poprzez swój gabaryt. Obecnie jest to budynek, w którym mieści się uniwersytet i są prowadzone zajęcia. Można tam bez problemu wejść samemu i pochodzić po korytarzach i ogrodzie lub wykupić wycieczkę z przewodnikiem (jest o określonej godzinie). Jest to budynek dawnego XVI wiecznego, jednego z największych w Europie klasztorów.
17. Rzymski Amfiteatr – wejście darmowe
Jest to pozostałość ogromnej, dorównującej niegdyś rzymskiemu Koloseum, budowli pochodzącej z II wieku. Wyłaniający się z pomiędzy zabudowań i ulicy skrawek to dokładnie malutki wycinek mieszczącego kiedyś nawet 15 tysięcy widzów amfiteatru. Ładnie pokazane jest to na tablicy informacyjnej przy wejściu.
18. Targ rybny La Pescheria
Miejsce, gdzie kupicie od świeżych ryb, przez przeróżne owoce, warzywa po pistacjowe pesto, okulary, chińskie zabawki i kapelusze w każdej możliwej odsłonie. Czynny jest od 8 do 14. Myślę, że doprowadzi Was do niego specyficzny rybi zapach.
19. Spiaggia della Plaia
Publiczna plaża w Katanii, a w zasadzie wydzielony skrawek plaży, gdzie na każdym kroku znajdujemy masę śmieci. Byłam, dotarcie tam i przejście przez ruchliwą drogę nie było proste, nie wiem czy polecam, jeśli macie niewiele czasu.
20. Via Crociferi
Najstarsza ulica w Katanii, którą po prostu warto się przespacerować.
21. Terme della Rotonda
Pozostałości rzymskiej łaźni publicznej zbudowanej między I a II wiekiem n.e. Nie miałam okazji wejść do środka, bo akurat było zamknięte, więc ciężko mi ocenić czy warto.
22. Ogród botaniczny- wstęp bezpłatny
Ogród jest kawałek drogi od centrum, ale wywiera bardzo miłe wrażenia. W szczególności bogata kolekcja kaktusów. Jeśli planujecie się tam wybrać to zwróćcie uwagę, że w niedzielę i święta ogród jest nieczynny, a w sobotę macie czas tylko od 8 do 14 (w pozostałe dni do 20).
23. Monumentalny cmentarz w Katanii – wejście darmowe
Jest to „atrakcja” specyficzna, bo nie każdy czuje się dobrze zwiedzając cmentarze. Poza nagrobkami jest tam dużo ciekawej i starej zabudowy, która robi wrażenie. Wspominam o tym miejscu, ale sama nie zdecydowałam się na jego odwiedzenie.
24. Etna
Wulkan góruje nad miastem i zwykle doskonale go widać poza jego szczytem, który zazwyczaj otacza chmura czy też dym. Jeśli nie wybieracie się na trekking czy przejazd kolejką to podczas spaceru główną ulicą Katanii (Via Etnea) polecam spojrzeć w kierunku, gdzie znajduje się wulkan. Już sam ten widok satysfakcjonuje i zachwyca.
Jeśli planujecie trekking to polecam przeczytać skrót informacji na ten temat w moim wpisie: 21 rad przed wyjazdem do Katanii i na Sycylię – musisz to wiedzieć!
Na mapie zaznaczyłam również kilka kościołów i innych elementów, do których warto dotrzeć i popodziwiać.
Katania w 3 dni – co warto zjeść
Nie chcę polecać restauracji, bo te można łatwo po ocenach wyszukać w Google, ale konkretne przekąski i dania, których warto spróbować będąc w Katanii.
– Minne di Sant’Agata – piersi św. Agaty, czyli okrągłe, biszkoptowe ciastka, nasączone likierem i wypełnione serem ricotta i kawałkami czekolady, w całości oblane białym lukrem i zwieńczone kandyzowaną wiśnią
– Cornetto con crema di pistacchio i cappuccino – rogalik z nadzieniem pistacjowym w towarzystwie spienionej kawy
– Pasta fresca – makaron z owocami morza
– Pasta alla norma – makaron z bakłażanem i sosem pomidorowym (dla ułatwienia melanzana oznacza po włosku bakłażan, który jest bardzo częstym gościem sycylijskich talerzy)
– Caponata – potrawa warzywna z bakłażana, pomidorów i selera naciowego z dodatkiem kaparów i zielonych oliwek
– Świeży tuńczyk – na faktycznie świeżego możecie liczyć tylko w sezonie maj i czerwiec
– Arancini – ryżowe, smażone kulki lub stożki z nadzieniem
Arancino al Ragu – z mięsem mielonym, sosem pomidorowym i serem
Arancino al burro – z masłem i szynką
Arancino alla norma – z bakłażanem
– Pane con la milza – świeża, miękka bułka posypana sezamem, która jest wypełniona mieszanką gotowanych i smażonych baranich płuc oraz śledziony
– Caponata – smażone i duszone bakłażany z cebulą, oliwkami, kaparami i pomidorami
– Cannoli – krucha, ale też twardawa rurka napełniana kremem na bazie sera ricotta, lub kremem pistacjowym – najlepsze są te, które wypełniane są nadzieniem tuż po zamówieniu, choć zwykle w kawiarniach są już przygotowane gotowe, wypełnione kremem
– Granita e brioche – sorbet owocowy (najlepiej zamówić ten z czerwonych pomarańczy), który zagryza się słodką bułką
– gelato con brioche – lody podawane w słodkiej bułce
– pannini – kanapka ze świeżej bułki z różnymi lokalnymi dodatkami (sery, szynka, oliwki, pomidory itd.)
– różnego typu sery – nie tylko wspomniana wcześniej ricotta
Sycylia – co warto kupić i przywieźć
Oczywiście nie każdy na wyprawę do Katanii czy ogólnie na Sycylię wykupuje bagaż rejestrowany, ale jest parę produktów, które możemy kupić i zabrać ze sobą nawet w bagażu podręcznym. To, na co warto się skusić, to między innymi:
pistacje z Bronte – Sycylia jest jedynym regionem we Włoszech, gdzie uprawiane są orzeszki pistacjowe. Te najbardziej znane i najlepsze pochodzą z regionu Bronte
krem pistacjowy oraz różnego rodzaju inne kremy czy pesto, które sprzedawane są nawet w marketach
sery – tu polecam tylko te suche i odpowiednio pakowane
oliwki
czerwone pomarańcze
likiery z cytryn czy też pistacji
wina (nie znam się na winach, ale doczytywałam, że najlepsze będą: Nero d’Avola, wina z Marsali, Zibibbo, Grillo z prowincji Trapani oraz wino migdałowe)
Napiszcie w komentarzu czy byliście na Sycylii i jakie są Wasze odczucia i rady dla podróżujących w tamte strony (:
3 thoughts on “Katania w 3 dni – plan zwiedzania i mapa”