Obiecałam moim obserwatorom na Instagramie zebrać wszystkie informacje o Retinoidach, ich działaniu, wprowadzaniu, zasadach, itd. w jednym miejscu. Nie było to proste i zajęło mi masę czasu, ale jest. UDAŁO SIĘ, dlatego zapraszam na wpis, który może ułatwi i rozjaśni choć trochę ten temat.
Spis treści
- Retinoidy – co to, jak działają
- Retinol i retinal – czego szukać w składzie kosmetyku
- Uwaga! Nie daj się naciąć
- 8 najważniejszych zasad przy wprowadzaniu i stosowaniu Retinolu i Retinalu
- Retinol i Retinal – z czym łączyć, a z czym nie można łączyć w pielęgnacji
- Retinol, retinal – jak wprowadzić do pielęgnacji
- Retinol i Retinal – przykładowa pielęgnacja
- Jaką porcję Retinolu czy Retinalu aplikować jednorazowo
- Retinol i Retinal – dodatkowe pytania
Retinoidy - co to, jak działają
Zarówno Retinol jak i Retinal to Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, jedne z najefektywniejszych i działających wielokierunkowo składników.
Czemu zawdzięczają swoją skuteczność?
Jako związki dobrze rozpuszczalne w tłuszczach z łatwością przenikają w głąb skóry, gdzie wpływają na pobudzenie jej komórek do odnowy, dzięki stymulacji włókien kolagenu i elastyny.
Retinoidy to wielozadaniowe składniki, bo wpływają na:
PRZECIWWSKAZANIA do stosowania Retinoidów:
- ciąża i karmienie piersią
- doustne stosowanie witaminy A lub antybiotyków
- stosowanie innych silnie złuszczających produktów
- podrażnienia i otwarte rany na skórze
- nadwrażliwość na pochodne witaminy A
Retinol i retinal - czego szukać w składzie kosmetyku
Retinoidy jakie spotykamy w składach kosmetyków ulegają przemianie zgodnej z poniższym schematem. Im więcej ma ona etapów tym łagodniejsze działanie (efekty, ale również możliwość wystąpienia podrażnień). Prosty wniosek: retinol będzie delikatnie łagodniejszą opcją niż retinal.
Uwaga! Nie daj się naciąć
Praktyki marek kosmetycznych są jak wiemy różne. Zaczęliśmy od marketingowego wciskania nam, że Bakuchiol to roślinny Retinol, co zupełnie mija się z prawdą. Oczywiście Bakuchiol to też bardzo fajny składnik jednak efektów jego działania nie możemy porównywac do tych przy stosowaniu Retinoidów.
Jeszcze gorszą wtopą i naciąganiem klientów okazało się jednak opisywanie kosmetyków jako zawierające Retinol w momencie kiedy w składzie znajduje się Palmitynian Retinylu (INCI: Retinyl Palmitate). Niestety to nie jest Retinol i nie daje efektów jak Retinol czy Retinal. To jest celowe wprowadzanie klienta w błąd, więc szukając dla siebie kosmetyku z Retinolem czy Retinalem zerknijcie czy tak naprawdę znajduje się on w składzie INCI.
8 najważniejszych zasad przy wprowadzaniu i stosowaniu Retinolu i Retinalu
- Zaczynamy od najniższych stężeń max 2 razy w tygodniu
Aby uniknąć podrażnień, przesuszenia, łuszczenia i swędzenia skóry, wprowadzamy Retinoidy stopniowo i zaczynamy od najniższych stężeń budując tolerancję. Działamy, obserwujemy i dodatkowo stawiamy na składniki nawilżające.
- Rezygnujemy z peelingów, kwasów i szczoteczek
Jeśli zaczynamy wprowadzać do pielęgnacji Retinoidy to rezygnujemy z innych silnych, złuszczający składników aktywnych, aby nie podrażnić skóry i nie zaburzyć jej naturalnej bariery ochronnej (Bariery HydroLipidowej).
- Obowiązkowo aplikujemy i reaplikujemy SPF
Retinoidy uwrażliwiają skórę, dlatego muszą one zawsze iść w parze ze stosowaniem SPF. W innym przypadku pojawią się na niej przebarwienia, zmarszczki i podrażnienia. Retinoidy wymagają jednoczesnego unikania ekspozycji na słońce (dlatego jesień i zima to idealny czas na rozpoczęcie ich stosowania).
- Aplikujemy na suchą skórę
Zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień.
- Pamiętamy, że podrażnienia pojawiają się nawet z kilkudniowym opóźnieniem
Nie bez powodu odstęp między kolejnymi aplikacjami Retinoidów na skórę powinien wynosić 4 dni. Skutki uboczne budowania tolerancji na Retinoidy mogą pojawić się nawet z 72-godzinnym opóźnieniem.
- Dbamy o barierę hydrolipidową skóry stosując produkty nawilżające
Nie nakładamy Retinoidów na uszkodzoną, podrażnioną ani mokrą skórę. Musimy zadbać o jej naturalną barierę ochronną (Bariera HydroLipidowa). Warto wprowadzić do pielęgnacji produkty z: ceramidami, prebiotykami, wąkrotą azjatycką, mocznikiem, aminokwasami, NMF.
- Retinoidy stosujemy w wieczornej pielęgnacji
Odnowa i regeneracja komórek przebiega najintensywniej w nocy, dlatego właśnie wtedy warto stosować kosmetyki z Retinoidami.
- Obserwujemy skórę
Odstawiamy Retinoidy lub zmieniamy częstotliwość stosowania, gdy tylko zaobserwujemy negatywne skutki, jak świąd, pieczenie, podrażnienia, łuszczenie skóry
Retinol i Retinal - z czym łączyć, a z czym nie można łączyć w pielegnacji
Retinol i Retinal to substancje, które są w pielęgnacji, przynajmniej na początku, sporym wyzwaniem. Nie wiadomo jak ułożyć plan pielęgnacji, z czym ten Retinol można łączyć, a z czym nie. Poza ogólnymi, wspomnianymi wcześniej, zasadami warto wiedzieć, że:
Retinol i Retinal warto łączyć z substancjami regenerującymi i łagodzącymi: ceramidami, kwasem hialuronowym, pantenolem, mocznikiem, prebiotykami, trehalozą, peptydami, niacynamidem, wąkrotą azjatycką.
Retinolu i Retinalu nie stosujemy w duecie z: kwasami AHA i BHA, nadtlenkiem benzoilu, witaminą C w formie Ascorbic Acid, z lekami, maściami aplikowanymi na skórę, kuracja dermatologiczną.
Retinol, retinal - jak wprowadzić do pielęgnacji
Istnieją trzy metody wprowadzania i stosowania retinolu i retinalu w codziennej pielęgnacji:
Retinol i Retinal - przykładowa pielęgnacja
Podczas wprowadzania zarówno Retinolu jak i Retinalu warto postawić na minimalizm i nawilżenie skóry. Startujemy od najniższych stężeń i od max 2 aplikacji w tygodniu. Najlepiej zastosować się do poniższego schematu.
Plan na start:
1 – 3 tydzień – aplikacja co 4 dni
4 – 6 tydzień – aplikacja co 3 dni
7 – 9 tydzień – aplikacja co 2 dzień
Jaką porcję Retinolu czy Retinalu aplikować jednorazowo?
Aplikujemy małą porcję (wielkości ziarenka groszku) omijając okolice oczu.
Najważniejsze to obserwowanie skóry i reagowanie, bo nie istnieje jeden schemat budowania tolerancji na Retinoidy. Jeśli widzimy niepożądaną reakcję to reagujemy, odstawiamy, zmniejszamy częstotliwość aplikacji i regenerujemy skórę.
Retinol i Retinal - dodatkowe pytania
Dla jakiego typu skóry jest Retinol i Retinal?
Retinoidy są dobre praktycznie dla każdego typu skóry (pominęłabym te bardzo wrażliwe), jednak trzeba się trzymać pewnych zasad, które znajdziesz na poprzednich slajdach.
W jakim wieku zacząć stosować?
Jeśli zależy nam na działaniu przeciwstarzeniowym warto sięgnąć po retinoidy w wieku między 25-30 lat.
Kiedy nakładać?
Przygodę z Retinoidami najlepiej zacząć w okresie jesienno – zimowym, na noc ze względu na ich działanie fotouczulające.
Kiedy zobaczymy efekty?
Aby uzyskać zadowalające efekty musimy poczekać przynajmniej 3 – 12 miesięcy, ale zdecydowanie warto.
Jeśli jeszcze coś związanego z Retinoidami, wprowadzaniem Retinolu czy Retinalu jest dla Was niejasne to śmiało piszcie w komentarzach.